Ľuboš Moščovič o bezpečnosti
Informačná bezpečnosť sa týka každého!

Nie je sieť ako sieť

/ wifi

SCmagazine informuje o nedávnej štúdií ktorá odhalila, že Američania moc neuvažujú nad tým kde sa pripoja na internet. Veľmi podobný článok z opačnej strany Atlantiku to len potvrdzuje - Briti zabezpečenie pripojenia tiež moc neriešia a v pohode si surfujú ako keby boli doma. To, že sa pripojili na úplne otvorenú sieť (zjednodušene - otvorená WIFI sieť od vás nepožaduje žiadne heslo na pripojenie a nevyužíva ani žiadne šifrovanie prenosu) im nebráni v online nákupoch, či riešeniu finančných transakcií cez internet banking. Aj u nás na Slovensku sa v kaviarňach objavujú takéto otvorené siete stále v hojnom množstve. Problém je, že takéto siete naozaj neposkytujú doslova žiadnu ochranu pred dátovým odpočúvaním a tie slabo zabezpečené sú na tom len o chlp lepšie - viac v článku na PC Revue. Takže ak sa už musíte pripojiť na nejakú kaviarenskú wifinu:

  • Preferujte WIFI pripojenia zabezpečené cez WPA2,
  • uistite sa, že ste sa pripojili naozaj do siete kaviarne, či hotela v ktorom práve sedíte,
  • navštevujete weby začínajúce na https,
  • nákupy v eshopoch či finančné operácie cez internet banking, paypall, či iné nechajte na neskôr.
  • V prípade úplne otvorenej WIFI siete obmedzte svoje aktivity maximálne na prečítanie novín a radšej sa vyhnite pripájaniu na stránky vyžadujúce prihlásenie,
  • poprípade si spojenie zabezpečte sami pomocou VPN, ktorá riziká spojené so slabo zabezpečenou alebo nezabezpečenou sieťou do značnej miery eliminuje.

Next Post Previous Post