Nabonzovali sme každý váš krok predajcovi reklám - tak pardóóón!
Populárnej fitnes aplikácii Runkeeper sa podaril nepekný kúsok. Kvôli chybe v implementácii pre systém Android nechtiac odosielali predajcom reklám údaje o každom pohybe používateľa. To, že niečo takéto je naozaj ďaleko "za čiarou" je jasné asi každému, ale viac ako "Tak pardóóón, je nám to moc ľúúúto!" od tvorcov aplikácie nečakajte.
Dnešné mobilné zariadenia vedia o svojich majiteľoch až nezdravo veľa. Kadiaľ sme sa pohybovali, kedy a koľko telefonovali, s kým si písali cez chat, čo si čítali na webe no a s fitnes appkami, či dokonca wearables vedia aj to koľko krokov sme za deň urobili, či aký máme pulz a spánkové návyky. V tomto zozname by sa dalo pokračovať a rozvíjať ho ďaleko za hranicu toho čo všetko sú schopné telefóny priamo zaznamenávať, keďže čím viac údajov máte, tým viac ste z nich schopní vydedukovať.
Nechcem v tento moment uvažovať nad tým, či je to dobré/zlé/zdravé/nezdravé/bezpečné/nebezpečné... o tom niekedy inokedy. Chcem však upozorniť na to, že aj v prípade kedy je tvorca aplikácie seriózny a nechce zneužívať dáta ktoré mu zveríte, nemusíte mať stále vyhrané. Vždy sú tu ešte chyby v aplikáciách a ľudia ktorí ich dokážu zneužiť. Každopádne je vhodné pri inštalácií aplikácií uvažovať nad tým aké oprávnenia od vás požadujú a na čo im asi tak môžu byť, no a v momente keď si od vás appka s jednoduchou funkcionalitou pýta oprávnenia prakticky na všetko rýchlo zaradiť spiatočku.
Mimochodom, viete ktoré je najväčšie klamstvo na webe? Áno, čítal som a súhlasím s podmienkami! Orientovať sa v licenčných podmienkach nie je jednoduché a málokto ich naozaj aj číta napriek tomu, že dnes je to dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Preto držím palce projektu tosdr.org ktorý sa snaží pretlmočiť tú divočinu do jednoduchej a zrozumiteľnej informácie pre konečného spotrebiteľa. Žiaľ, sú tu dve "ale" - projekt nie je lokalizovaný a navyše za ním nestojí žiaden veľký hráč, takže ide veľmi ale naozaj veľmi pomaly.