Počujte, Kefalín. A čo vy si predstavujete pod takým slovom “bezpečnosť”?
Keďže, ako aj samotný názov blogu naznačuje, sa budem vo svojich príspevkoch venovať najčastejšie problematike bezpečnosti, rozhodol som sa venovať tento úvodný pváve samotnému pojmu bezpečnosť. Nie je to totiž až také priamočiaré a jednoduché ako sa na prvý pohľad môže zdať. No veď posúďte sami - skúste sa na chvíľu zamyslieť a urobiť si vlastnú definíciu tohto pojmu.
Možno sa tá vaša bude podobať na niektorú z uvedených na wikipedii. Možno ste prišli na niečo úplne iné. Možno vás nenapadlo vôbec nič, ani to nevadí. Chcel som len poukázať na to, že napriek tomu že toto slovo používame dnes a denne - jeho význam má mnoho podôb. Najčastejšie pojednáva o možnosti, či schopnosti obrany pred nebezpečenstvom, o bezchybnom fungovaní systémov a procesov, ochrane života, zdravia, či utajovaných skutočností.
Verím, že v tomto momente je vám už asi jasné, že okrídlená fráza “cítim sa v bezpečí” je naozaj len o pocite, a to bolo aj účelom tohto príspevku. Chcel by som aby všetci pochopili, že keď príde reč na bezpečnosť, tak všetko so všetkým súvisí a čo sa môže zdať niekomu ako super bezpečné, bude pre niekoho iného na hrane hazardu. Skrátka a dobre bezpečnosť, napriek rôznym snahám o jej komplexné podhytenie, stále nie je žiadna exaktná veda, je to skôr alchýmia.
Hlavne treba mať na pamäti, že nič také ako stopercentná bezpečnosť neexistuje.