Ľuboš Moščovič o bezpečnosti
Informačná bezpečnosť sa týka každého!

Myslí to Apple s ochranou nášho súkromia naozaj úprimne?

/ telegraficky, súkromie

Určite si ešte dobre pamätáte, pomerne nedávnu, právnu prestrelku medzi Apple a oficiálnymi orgánmi USA ohľadom získania prístupu do telefónu mŕtveho atentátnika zo San Bernandína. Apple sa postavilo za správnu vec a nekompromisne odmietlo pomôcť úradom získať prístup do predmetného telefónu, resp. zjednodušene povedané odmietli hacknúť vlastný produkt. Okrem argumentov technického razenia, šla do popredia najmä pozitívna správa smerom k spotrebiteľom, že Apple stojí na strane ochrancov súkromia. Ono je to totiž aj obľúbená argumentácia majiteľov iPhonov, keď sa oddávajú nekonečným hádkam s majiteľmi všakovakých telefónov s OS Android od Googlu, že pokiaľ neplatíte za obed, tak nie ste hosť, skôr hlavný chod.

Ako to už však ale býva, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Podľa ruskej spoločnosti Elcomsoft iPhony posielajú históriu volaní (telefónne číslo, dátum, čas, trvanie, dokonca aj zmeškané hovory) do iCloudu bez vedomosti používateľov a uchovávajú ju tam po dobu 4 mesiacov - stačí mať povolený iCloud. Mimochodom nehovoríme len o bežných telefónnych volaniach, ale aj o hovoroch vykonaných cez Skype, Viber, WhatsApp, či možno aj ďalších. Od Apple sa, samozrejme, dozvieme, že je to služba zákazníkom. Ibaže to by bola iba v prípade, ak by to nerobili poza ich chrbát a táto "služba" by sa dala nejako rozumne vypnúť, čo aktuálne možné nie je. Je taktiež známe, že dáta v iCloude nemajú rovnakú právnu ochranu ako dáta priamo v telefóne, na čo upozorňuje druhý článok na tú istú tému na serveri securityweek.com.

Prečo vlastne robím také "haló" okolo takejto, na prvý pohľad, možno banálnej záležitosti? Nemám rád podrazy. Nemám rád nezdokumentované funkcie - nútia ma premýšľať nad tým, prečo tam sú a kam s nimi autori mieria. A v neposlednom rade aj takéto informácie sa dajú považovať za dosť citlivé. Boli časy, aj tu u nás na Slovensku, kedy boli telekomunikační operátori zákonom nútení uchovávať po určenú dobu informácie o histórií spojení svojich používateľov (nejednalo sa len o telefonické hovory, ale aj návštevy webov). Tieto praktiky sú však minulosť - zakázal ich priamo Ústavný súd, a to myslím už hovorí za všetko.

Next Post Previous Post